Bezpieczne ferie 2020

       W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2020” odbyły się w naszej szkole dwa spotkania profilaktyczne z policjantami. Dzielnicowy Jacek Łapot oraz dzielnicowy Rafał Sędek spotkali się najpierw (8.01) z uczniami klas VII-VIII, a na drugi dzień z uczniami klas młodszych.

        Dzieci dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać  w czasie ferii, jak należy zachować się w różnych sytuacjach na podwórku czy w pobliżu ulicy. Policjanci również przypomnieli numery alarmowe.

 

Na stronie Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie zamieszczone są rady dla dzieci i rodziców „Jak spędzić bezpiecznie ferie?”:

 

  1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
  2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
  3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby  bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach  i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że  ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
  4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
  5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
  6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:

 – wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,

– nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,

– było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.

  1. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
  2. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia  mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.