„Kufer pełen dziedzictwa”

      Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Kufer pełen dziedzictwa” realizowanym w ramach projektu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

      Kufry pełne dziedzictwa to zestawy edukacyjne, z pomocą, których nauczyciele mogą przeprowadzić ciekawe zajęcia z wykorzystaniem rekwizytów „wędrujących” w kufrze od szkoły do szkoły, czy po różnych placówkach edukacyjnych bądź kulturalnych. W każdym kufrze znalazły się różne kategorie obiektów, przypominające o dziedzictwie narodowym, regionalnym, ale także zwracające uwagę na jego wymiar osobisty. Przypominają one muzealny magazyn albo składzik z różnościami. Zabierane w podróże, symbolizują ludzkie wędrówki i to, że gdziekolwiek się udajemy zabieramy własne dziedzictwo ze sobą.

      Uczniowie klas I-III i VI-VII, z wielkim zainteresowaniem odkrywali tajemnice kufra. Opisywali i interpretowali zgromadzone obiekty, opracowywali karty inwentarzowe, proponowali eksponaty, które powinny znaleźć się w kufrze.  Jednocześnie zwrócili uwagę, że w naszej szkole znajdują się również przedmioty, które są pamiątkami przeszłości i można je określić jako przykłady dziedzictwa kulturowego. Dodaliśmy także do kufra dwa eksponaty. 

       Kufer przekazała nam pani Iwona Skóra-Popko ze Szkoły Podstawowej w Radkowie, a my w ciągu dwóch tygodni przekazaliśmy do szkoły w Słupi.