SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

    „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Co roku w trzeci weekend września tysiące osób bierze w niej udział. Hasło przewodnie w tym roku brzmi „Myślę, wiec nie śmiecę”.

 

      Wszyscy uczniowie naszej szkoły ochoczo ruszyli w teren, by stać się częścią tej wielkiej międzynarodowej inicjatywy. Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że ilość zbieranych przez nas odpadów maleje. Obecnie zebraliśmy sprzątając różne części Bebelna tylko po dwa żółte worki z plastikiem/metalem oraz  czarne z odpadami zmieszanymi, a także jeden worek zielony ze szkłem.

      Akcja Sprzątanie Świata nie ograniczyła się tylko do wyjścia w teren, ale nasi uczniowie rozmawiali w klasach na temat m.in. segregacji odpadów, recyklingu,  skutków wyrzucania śmieci i tworzenia dzikich wysypisk.

      Również na matematyce uczniowie klas IV – VIII przypominali zasady segregacji śmieci, jednocześnie sprawdzając swoje umiejętności matematyczne podczas wypełniania:

  • zestawów zadań, pn. „Kartka z kalendarza” wyd. GWO,
  • wykreślanek,
  • krzyżówek,
  • szyfrowanego alfabetu.