Deprecated: stripos(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/virt1050/domains/zpobebelno.edu.pl/public_html/wp-includes/functions.wp-styles.php on line 90

Lekcja o Funduszach Europejskich VIII

      Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w akcji edukacyjnej pod nazwą Lekcja o Funduszach Europejskich, która skierowana jest do uczniów i nauczycieli klas 6-8 szkół podstawowych w Polsce Wschodniej. Organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a celem jej jest:
a) popularyzacja wiedzy na temat Funduszy Europejskich, w szczególności efektów Programu Polska Wschodnia 2014-2020 oraz programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027;
b) popularyzacja wiedzy nt. ochrony klimatu, adaptacji do zmian klimatu w miastach oraz sposobów przeciwdziałania tym zmianom;
c) zainspirowanie uczniów do analizy zmian i korzyści, jakie przyniosła lub przyniesie lokalnej społeczności realizacja w Polsce Wschodniej inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich. 

      Tematem przewodnim tegorocznej edycji Lekcji są zmiany klimatu i sposoby jego ochrony. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie przypomnieli i utrwalili podstawowe wiadomości dotyczące Unii Europejskiej, a także nabyli nowe wiadomości i umiejętności dotyczące zmian zachodzących w naszym środowisku, jak sami mogą im przeciwdziałać oraz o możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  Poznali między innymi określenia: miejska wyspa ciepła, betonoza, niska emisja, zasady 4R, czyli:

Reduce – ograniczanie wytwarzania odpadów, 

Reuse – powtórne używanie produktów, 

Repair – naprawiaj, zamiast wyrzucać,

Recycle – przetwórz i powtórnie wykorzystaj surowce do produkcji nowych rzeczy. 

      Po skończonej lekcji uczniowie stwierdzili, że każdy z nas swoim drobnym działaniem ma wpływ na klimat i może przeciwdziałać jego zmianom, by wszystkim nam żyło się lepiej. Warto jest także brać udział w różnych realizowanych projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich. 

        Organizatorzy przygotowali dla każdego ucznia bezpłatny pakiet materiałów w postaci komiksu, broszury oraz upominku (notesik z kolorowymi karteczkami).

#PolskaWschodnia