Uczniowie klasy ósmej przygotowali uroczysty apel, by uczcić 82 rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 12 rocznicę katastrofy smoleńskiej.
82 lata temu w Katyniu, Starobielsku, czy Ostaszkowie z rozkazu Stalina NKWD wykonał wyrok śmierci na ponad 21 tysiącach polskich oficerów. Zamordowani zostali m.in.: generałowie, policjanci, profesorowie, nauczyciele, urzędnicy i kapelani różnych wyznań. Polacy byli bezbronnymi jeńcami wojennymi. Zabijano ich strzałem w tył głowy. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć o tej zbrodni.
Tej nocy zgładzono Prawdę
W katyńskim lesie,
Bo nawet wiatr, choć był jej świadkiem
Po świecie jej nie rozniesie…
Bo tylko księżyc – niemowa,
Płynąc nad smutną mogiłą,
Mógłby zaświadczyć poświatą
Jak to naprawdę było…
Marian Hemar Katyń
Kłamstwo katyńskie trwało do 1990r. Władze Rosji przyznały się wtedy do zbrodni, a w 2004r. Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął śledztwo w tej sprawie.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi
przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów
Zbigniew Herbert Guziki
10 kwietnia 2010 roku polska delegacja, która zmierzała, by oddać hołd pomordowanym w Katyniu nie dotarła na miejsce. Rządowy samolot Tupolew 154M z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami, uległ katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu.
Na koniec apelu uczniowie zapalili znicze na znajdującym się przed szkołą symbolicznym grobie por. Bolesława Rodziewicza urodzonego w 1912 roku we Włoszczowie, a zamordowanego w 1940 roku w Charkowie.