Deprecated: stripos(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/virt1050/domains/zpobebelno.edu.pl/public_html/wp-includes/functions.wp-styles.php on line 90

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

 

 Jak co roku wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata – Polska. Ruszyliśmy w teren z workami przekonani, że zapełnimy je błyskawicznie. Jakie było nasze zdziwienie, że poszczególne grupy wracały do szkoły z niewielką ilością posegregowanych odpadów. Możemy śmiało powiedzieć, że świadomość ekologiczna mieszkańców naszej miejscowości z roku na rok wzrasta. 

     Na lekcji matematyki uczniowie klasy szóstej, a na zajęciach z wychowawcą w klasie czwartej opracowywali kartkę z kalendarza związaną ze Sprzątaniem Świata. Natomiast uczestnicy zajęć na świetlicy wykonywali tematyczne plakaty.

 

     Pod koniec ubiegłego roku szkolnego wzięliśmy udział w projekcie „Lekcja Nieśmiecenia”, realizowanym w ramach programu „Ekoedukacja”, który podobnie jak Sprzątanie świata – Polska skierowany jest do nauczycieli i uczniów polskich szkół. Jego celem jest nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna nauka ekologicznych nawyków związanych z segregacją odpadów. W ramach projektu opisaliśmy nasze działania ekologiczne i otrzymaliśmy pakiet, który wykorzystaliśmy w czasie tegorocznej akcji Sprzątania Świata, były to worki, rękawice oraz flaga z nazwą naszej szkoły.

 

    „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Odbywa się od 1994 roku, w trzeci weekend września.