W dniach 18-20 września uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę w Beskid Sądecki, korzystając z dofinansowania w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”.
Wyruszyliśmy 18.09 już o godzinie 6:00. Droga przebiegała spokojnie i do Krynicy Zdrój, która była pierwszym punktem naszej wyprawy dotarliśmy ok. godz. 11:00.
Przed Muzeum Zabawek spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zaprosiła nas do środka i przekraczając próg przenieśliśmy się w czasie mogąc podziwiać zabawki sprzed 30, 50, 100, a nawet więcej niż 200 lat: misie, lalki, kolejki, autka, gry, klocki, figurki zwierząt i wiele wiele innych. Po zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty i każdy uczeń wykonał dla siebie zabawkę z elementów drewnianych (dzięcioła schodzącego po patyku).
Z Muzeum spacerowaliśmy z przewodnikiem po Krynicy Zdrój, zatrzymując się m.in. przed pijalnią wód mineralnych Jana, gdzie uczniowie spróbowali jej smaku. Wędrując głównym deptakiem uzdrowiska dotarliśmy do Muzeum Nikifora, gdzie poznaliśmy historię życia tego krynickiego twórcy, a także jego obrazy.
Ostatnią dziś i chyba największą atrakcją był wjazd kolejką krzesełkową na znajdującą się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena wieżę widokową, będącą pierwszą w Polsce tego typu unikalną drewnianą konstrukcją w koronach drzew. Trzeba przyznać, że emocji było wiele…
Na koniec udaliśmy się do Powroźnika do Pensjonatu Janosik na obiadokolację i nocleg. Niestety zaplanowane na wieczór ognisko ze względu na opady deszczu musieliśmy odwołać, ale panie z obsługi przygotowały uczniom poczęstunek w pensjonacie.
W czwartek spotkaliśmy się z panem Tomaszem, który oprowadził nas po Muszynie. Zwiedziliśmy zrekonstruowany zamek, z którego wieży rozciągał się piękny widok na miasteczko, góry i przełom Popradu. Byliśmy także w Muzeum Regionalnym poznając historię „Państwa Muszyńskiego” oraz spacerowaliśmy po Ogrodach sensorycznych. Na zakończenie zwiedziliśmy Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku, która w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia było ognisko!
W ostatnim dniu można powiedzieć, że w drodze powrotnej zawitaliśmy do Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej, gdzie zwiedziliśmy Kościół Parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (dawna cerkiew prawosławna) oraz skansen uli wraz z urządzeniami i narzędziami pszczelarskimi, pochodzącymi z okresu ostatnich 200 lat. Zostaliśmy poczęstowani tutejszym miodem, a w czasie warsztatów nasi uczniowie wykonali samodzielnie świece z wosku pszczelego, które zabrali ze sobą na pamiątkę.
Z Kamiannej pojechaliśmy do Starego Sącza. Wysiedliśmy na rynku, wybrukowanym „kocimi łbami” pochodzącymi z naturalnych granitowych otoczaków przyniesionych Dunajcem z Tatr, wokół którego znajdują się 22 urokliwe domy. Wędrując za przewodnikiem udaliśmy się na Miejską Górę. Wspinając się stromym stokiem po ścieżce edukacyjnej Krople Rosy mijaliśmy 7 szklanych kul, w których zaprezentowany został cykl życia kumaka górskiego. Na szczycie weszliśmy na ścieżkę Leśnego Molo, gdzie również czekały nas atrakcje w postaci ruchomego mostu, olbrzymiego hamaka, czy przeszklonego pomostu zawieszonego w koronach drzew.
Po górskich atrakcjach udaliśmy się do Klasztoru Klarysek ufundowanego w 1280 roku przez św. Kingę, a z niego przez Bramę Seklerską do źródełka św. Kingi. Na koniec przeszliśmy pod Ołtarz Papieski, który był ostatnim punktem przewidzianym w naszej trzydniowej wycieczce.
Do Bebelna wróciliśmy około godziny dwudziestej.
Dziękujemy firmie Trans-Bus Włoszczowa za bezpieczny transport oraz Biuru Podróży ARIM.