Wyjazd na przedstawienie ,,Kamienie na szaniec”

W dniu 9 października 2023 r. uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły wybrali się do Domu Kultry we Włoszczowie na przedstawienie pt. ,,Kamienie na szaniec w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur. 🎭🎭🎭

II wojna światowa i czas okupacji to w świadomości Polaków czas… śmierci. W tych czasach pełnych ludzkich tragedii kwitła też przyjaźń. Właśnie przyjaźń trzech młodych ludzi jest podstawą opowieści. Jan Bytnar „Rudy”, Aleksy Dawidowski „Alek” i Tadeusz Zawadzki „Zośka” to przyjaciele ze szkolnej ławy, przyjaciele z konspiracji. W spektaklu, poza przyjaźnią i walką, łączy ich jedyne z zachowanych wspólne zdjęcie.
Życie każdego z nich to osobna opowieść urozmaicana kolejnymi zdjęciami. W to życie brutalnie wkracza wojna. Zdjęcia uśmiechniętych twarzy zostają zastąpione zdjęciami egzekucji. Sugestywna gra aktorska dopełnia opowieść.
Szczytowym punktem przyjaźni jest akcja pod Arsenałem podczas, której z rąk gestapowskich oprawców odbity zostaje „Rudy”. Ostatecznie jednak zwycięża… śmierć. Skatowany „Rudy” i ranny „Alek” umierają tego samego dnia. „Zośka” zostaje sam. W imię przyjaźni walczy z okupantem nadal. Ostatecznie i on ginie. Śmierć połączyła przyjaciół.
         Opowieść o bohaterach „KAMIENI NA SZANIEC” Aleksandra Kamińskiego snuta jest z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych, które dodatkowo przyciągają uwagę widzów. Całość dopełnia gra świateł i sugestywna muzyka w nowoczesnej aranżacji. (Źródło: https://kieleckiteatrlektur.pl/kamienie-na-szaniec/)